ŚWIETLICA SZKOLNA CZYNNA JEST OD GODZINY 06.15 – 16.15

mgr Katarzyna Klorek

mgr Danuta Urban

FUNKCJE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Głównym zadaniem świetlicy jest organizacja czasu wolnego dzieci pozostających na terenie szkoły przed lekcjami oraz po ich zakończeniu, zapewnienie opieki wychowawczej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz pomoc w odrabianiu zadań domowych. Pełni ona również ważną funkcję społeczną. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie stale przebywają w grupie, dzięki czemu ćwiczą swoje umiejętności interpersonalne, a skuteczne komunikowanie się i umiejętność zachowania się w grupie są przecież rodzajem sztuki. Nauczyciele świetlicy chętnie wykorzystują bajkoterapię lub muzykoterapię, ponieważ swobodny i zabawowy charakter zajęć świetlicowych sprzyja kształtowaniu wyobraźni i postaw twórczych. Zabawy ruchowe i działalność plastyczna spełniają ważną rolę terapeutyczną – rozładowują napięcie emocjonalne, dają ujście dla energii, uspokajają i odprężają. Pozwalają poczuć smak zwycięstwa nawet tym uczniom, którzy na co dzień mają trudności w nauce. Zajęcia ruchowe i wycieczki również wpisują się w plan pracy naszej świetlicy. Zajęcia te uczą samodzielności, dyscypliny i inicjatywy, jednoczą i aktywizują grupę, rozbudzają zainteresowania sportowe i turystyczne. Czas spędzony na świetlicy ma także znaczenie wychowawczo-zdrowotne ze względu na ruch na świeżym powietrzu, kiedy pogoda temu sprzyja, ale i z racji spożywania przez ucznia podczas pobytu w świetlicy posiłków. Jest to okazja, by nauczyć dziecko zarówno higieny, jak i estetyki, które związane są z kulturą jedzenia, a także by poznać jego preferencje żywieniowe. Zajęcia świetlicowe są ważnym łącznikiem między działaniami rodziny i szkoły w wychowaniu dziecka.

W świetlicy od rana wre praca .Podczas zajęć plastycznych wykorzystaliśmy własne dłonie , aby utworzyć łodygę dla kwiatów. Prawda, że fajny pomysł. A wykonanie jeszcze lepsze. Wiosnę przywołujemy pięknymi bukietami.

Data dodania: 2021-09-12 18:35:04
Data edycji: 2021-12-01 23:18:28