Patron szkoły

12 września 2008 r. nasza szkoła przyjęła imię 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dywizja swój rodowód wywodzi od 11 Dywizji Piechoty, która została sformowana w marcu 1945 r. na Ziemi Łódzkiej. W maju i czerwcu została przegrupowana w rejon przygraniczny nad Odrę i Nysę Łużycką. Po zakończeniu służby granicznej zajęła stałe garnizony wojskowe.

W latach 1945-1950 siedziba dowództwa dywizji mieściła się w Żarach, a od września 1950 r. do chwili obecnej znajduje się w Żaganiu. Dywizja była kilkakrotnie przeformowywana, w 1949 r. na dywizję zmotoryzowaną, w 1950 r. na zmechanizowaną, w 1963 r. na pancerną, w 1988 r. na zmechanizowaną. W 1983 r. otrzymała imię króla Jana III Sobieskiego. W 1992 r. przyjęła nazwę 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, stając się spadkobierczynią bojowych tradycji 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka i 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. W 2003 r. otrzymała nazwę wyróżniającą "Lubuska".

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego jest dynamicznie rozwijającą się jednostką wyposażoną w nowoczesny sprzęt wojskowy: czołgi, transportery opancerzone, armato haubice, wyrzutnie rakietowe, moździerze. Od wielu lat postrzegana jako dywizja przodująca, wręcz elitarna, dzięki czemu uzyskała miano "kuźni generałów". Umundurowanie jej żołnierzy wyróżnia czarny beret, czarny naramiennik, czarny krawat oraz oznaka rozpoznawcza, tzw. "skrzydełko husarskie". Symbole te nawiązują do wspaniałych kart historii polskich wojsk pancernych.

Dywizja znana jest z uczestnictwa w misjach poza granicami kraju. Jej żołnierze pełnili służbę misyjną w różnych zakątkach globu ziemskiego, m. in. w Europie (była Jugosławia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo), Azji Mniejszej (Egipt, Syria, Liban), Azji Wschodniej (Kambodża) i Afryce (Namibia). Ostatnio przebywali na misji w Iraku i Republice Czadu oraz Afganistanie.

Na co dzień współpracuje i utrzymuje kontakty z władzami administracyjnymi miasta i powiatu żagańskiego, organizacjami pozarządowymi oraz placówkami oświatowo – wychowawczymi.

Żołnierze dywizji często uczestniczą w życiu naszej szkoły. Biorą udział w uroczystościach szkolnych i spotkaniach z uczniami. Pomagają nam przy organizacji zawodów sportowych i konkursów wiedzowych, a także festynów szkolnych. Ponadto zapraszają nas do zwiedzania koszar i zapoznają z warunkami służby wojskowej.

Strona 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

Data dodania: 2021-09-12 09:24:07