Historia szkoły

Historia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu sięga lat czterdziestych. Placówka ta nie mieściła się od początku w obecnym budynku. Wcześniej za czasów niemieckich znajdowało się tu Seminarium Nauczycielskie, a później (już po wojnie) - Dom Dziecka.

Budynek ewangelickiego Seminarium Nauczycielskiego z lat 70. XIX wieku posiada typowo urzędowy styl. Charakterystyczna jest wysunięta środkowa część budowli z dużymi oknami górnego piętra. Także ten budynek otaczają zieleńce. Pod drzewami po prawej stronie wznosi się skromny pomnik poświęcony poległym w czasie wojny uczniom. Na dziedzińcu szkolnym znajduje się sala gimnastyczna i obszerny park.

Lehrerseminar (Seminarium Nauczycielskie) w Żaganiu powstawało od 1873 roku. Pomieszczenia szkolne znajdowały się częściowo w ratuszu i w wynajętych budynkach.

21 kwietnia 1879 roku dokonano otwarcia siedziby przy Seminarstr (ul. Seminarialna, a obecnie - Wojska Polskiego).

W roku 1925 Seminarium rozwiązano. Od 1925 do 1929 roku działała tu szkoła dokształcająca dla dziewcząt. Obecnie ma się tam wprowadzić Katolicka Szkoła Ludowa i Żagańska Szkoła Pomocnicza.

"Dwójka" została powołana do życia jako szkoła podstawowa z jednym ciągiem nauczania w roku szkolnym 1947/48. Mieściła się wówczas w budynku Liceum Ogólnokształcącego. Jej kierownikiem była p. Maria Dobrowolska. Wskazują na to arkusze ocen z tego okresu ( prezentowane niżej) oraz monografia Szkoły Podstawowej nr 3. Cytuję "... 1 maja 1947 roku uruchomiono polska placówkę Szkołę Podstawową nr 3. Do chwili otwarcia placówki uczniowie z obwodu Moczyń uczęszczali do Szkoły Podstawowej nr 2 ( obecnie budynek Liceum Ogólnokształcącego)"

W 1952 r. władze oświatowe przekazały szkole pomieszczenia byłej Ludowej Szkoły Ewangelickiej im. Weisloga (znanej jako Szkoła Podstawowa nr 6).

Nowopowstała szkoła wykorzystywała tylko połowę sal ze względu na zły stan techniczny budynku. Do ówczesnej "Dwójki" uczęszczało 124 uczniów. Jej pierwszym kierownikiem mianowano panią Władysławę Augustyniak. Z każdym rokiem przybywało dzieci, więc zaistniała potrzeba zaadoptowania nowego budynku dla potrzeb szkoły. W roku 1956/1957 kierownictwo szkoły przejmuje pan Stanisław Kwaśnik i za jego administrowania szkoła zmienia siedzibę. W kwietniu 1957 r. władze przekazały Szkole Podstawowej nr 2 budynek po zlikwidowanym Domu Dziecka przy ulicy Wojska Polskiego nr 1. Pierwsi uczniowie, którzy trafili do nowego budynku "Dwójki" na wiosnę, uzyskali świadectwa szkolne 22 maja 1957 roku.

Rok szkolny 1957/1958 był pierwszym rokiem "Dwójki" w obecnym miejscu. Uczęszczało wówczas do klas I-VII 782 uczniów. W roku szkolnym 1958/59 szkołą kieruje pan Michał Olszewski, a od roku 1961/1962 ponownie - pan Stanisław Kwaśnik.

Lata 70-te to okres, kiedy placówka funkcjonowała pod nazwą Zbiorczej Szkoły Gminnej, obejmującej swym zakresem działania szkoły w Pożarowie, Miodnicy, Gorzupi, Dzietrzychowic, Jelenina, Bukowiny, Starej Koperni, Bożnowa, Trzebowa i Łóz. W okresie początkowym dowozi się do Szkoły Gminnej tylko 46 dzieci do klas IV-VIII, ale już w roku 1975/1976 dojeżdża 110 osób.

Do pierwotnej nazwy, czyli Szkoła Podstawowa nr 2, powrócono w latach 80-tych. Wtedy to były 32 oddziały szkolne liczące około 900 osób. W skład szkoły wchodziły także dwie filie mieszczące się w budynkach Szkoły Podstawowej nr 6 i Liceum Ogólnokształcącego.

Kolejne lata, 1999-2000, zmieniły zupełnie oblicze szkoły. W związku z reformą oświaty od 1 września 1999 r. szkoła funkcjonuje pod nazwą Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2. Z dużej ośmioklasowej szkoły stała się sześcioletnią podstawówką. Odeszło wtedy do pracy w żagańskich gimnazjach wielu naszych nauczycieli.

W roku szkolnym 2007/2008 Publiczna Szkoła Podstawowej nr 2 obchodziła Jubileusz 60. lecia istnienia. W uroczystości, która odbyła się w dniu 31 maja 2008 r., licznie uczestniczyli byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy oraz absolwenci i sympatycy Szkoły.

12 września 2008 r. odbyła się kolejna, bardzo ważna uroczystość. W tym dniu Naszej Szkole nadano imię 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu i wręczono sztandar.

Data dodania: 2021-09-12 09:23:40
Data edycji: 2021-09-12 19:52:40