Prezent pod choinkę

Bardzo gorąco dziękujemy  wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy wzięli  udział w tegorocznej zbiórce rzeczowej dla mieszkańców Domu Samotnej Matki w Żarach. W środę 19 grudnia zasililiśmy ich w mnóstwo książek, trochę zabawek, gier, wózek dziecięcy 3 w 1  (gondola, spacerówka, fotelik ),  przewijak i inne drobiazgi przydatne dzieciom i ich mamom. Całą akcję „pilotowały” i wspierały  panie Ewa Gzyl i Marta Susfał . Oto nasi bohaterowie !!!!!

Ewa Gzyl, Marta Susfał

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia 2018 r. po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1985 roku. Wychowawcy przybliżyli uczniom ideę wolontariatu i sylwetkę wolontariusza, zapoznali uczniów z różnymi formami pomocy. Na zakończenie uczniowie obejrzeli krótki filmik „Pomagając innym pomagasz sobie!” Wszyscy wolontariusze zostali „odznaczeni” serduszkiem w podziękowaniu za ich bezinteresowną pomoc.

Jako koordynator życzę wszystkim wolontariuszom radości w sercu, dużo wytrwałości i niesłabnącej wiary, że to co robią ma SENS.

Marta Susfał

„PAKA DLA PSIAKA”

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do szkolnej akcji „PAKA DLA PSIAKA” mającej na celu zebranie karmy, kocy i zabawek dla czworonożnych lokatorów z Przytuliska dla zwierząt w Żaganiu. Do akcji przyłączyło się około 60 uczniów. Zebraliśmy 60 kg suchej karmy, 57 puszek i opakowań mokrej karmy, 17 opakowań przysmaków, 10 koców i kilka zabawek. Cieszymy się, że uczniowie mają  wielkie serca i pomagają kochanym pieskom. Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom.

Małgorzata Moskwa, Marta Susfał, Ewa Gzyl

Szkolny Wolontariat

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,

ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,

z jakim tej pomocy się udziela”.

Przesłanie Papieża na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu

Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu na rok 2018/2019

Cele Szkolnego Koła Wolontariatu:

1. Niesienie pomocy innym.
    2. Wykształcenie umiejętności właściwego i przyjaznego komunikowania się z drugim człowiekiem.
    3. Czerpanie zadowolenia i satysfakcji z bezinteresownej działalności na rzecz innych.
    4. Pokazanie innym, jak można spędzić pożytecznie wolny czas.
    5. Zintegrowanie ze sobą uczniów z różnych zespołów klasowych.
    6. Rozwijanie twórczych postaw i uczuć empatycznych.
    7. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
    8. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu

1. Powołanie Koła i zebranie chętnych uczniów.
  2. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu.
  3. Zorganizowanie konkursu na nazwę i logo koła.
  4. Udział w akcji „Pola Nadziei” na rzecz hospicjum św. Brata Alberta w Żarach.
  5. Udział w akcji „Opatrunek na ratunek”.

1. Zbiórka karmy, koców i kołder dla psów z żagańskiego przytuliska.
  2. Przystąpienie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” (np. „czytelnicze środy”- dla najmłodszych uczniów).

Grudzień

1. Zbiórka produktów żywnościowych oraz słodyczy w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.
  2. Obchody Dnia Wolontariusza.
  3. Przygotowanie Mikołajek, odwiedzanie klas i wręczanie uczniom cukierków.
  4. Pomoc uczniów w sprzedaży ozdób bożonarodzeniowych.

1. Zbiórka karmy dla kotów z Miejskiego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt
    w Zielonej Górze.

1. Pomoc uczniów w organizacji dni otwartych.

1. Udział w akcji „Marzycielska poczta” napisz list do chorego dziecka.

1. Pomoc w sprzedaży ozdób wielkanocnych.

Maj

1. Sprzedaż wypieków „Kupisz babeczkę, pomożesz troszeczkę” (dochód przeznaczony na konkretny cel).
  2. Pomoc uczniów w organizacji „Przedszkoliady”.

Czerwiec

1. Podsumowanie działań Klubu. Wyróżnienia i nagrody dla najaktywniejszych Wolontariuszy.

Całoroczne działania

Pomoc koleżeńska w odrabianiu lekcji (korepetycje koleżeńskie).
Pomoc nauczycielom przy dyżurach na przerwach.
Roztańczone przerwy.
Wsparcie organizacyjne uroczystości szkolnych m.in. powitanie gości.
Zbiórka plastikowych nakrętek aby wspierać żagańskie stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka”.
Zbiórka pieniędzy oraz żywności w żagańskich sklepach TESCO i BIEDRONKA w ramach szkolnego koła PCK.

Plan pracy nie jest obligatoryjny. W zależności od okoliczności i potrzeb może  ulegać zmianom.

Koordynator
Marta Susfał