Tygodniowy rozkład pracy świetlicy

zajęcia higieniczne, czytelnicze, sportowo - turystyczne

zajęcia wyrównywania, wiedzy, plastyczne, przyrodnicze

zajęcia techniczno - plastyczne, manualne, gry stolikowe

zajęcia wyrównywania wiedzy, muzyczne, rytmiczne

zajęcia gospodarczo - porządkowe, naprawcze, gry i zabawy ruchowe

Plan pracy świetlicy

Poznajemy zwyczaje
Bezpieczna droga. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu.
Nasze sprawy – zwyczaje i tradycje naszej świetlicy – tworzymy samorząd.

Dary jesieni z sadu i ogrodu.
Nasz wychowawca / Święto KEN.
Dbamy o własne zdrowie jesienią.
Las i jego mieszkańcy
Imieniny Szkoły / Nasz Patron.

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli.
11 LISTOPADA – Odzyskanie Niepodległości
Żegnamy odlatujące ptaki.
"Andrzejki" już blisko.

Mikołaj w świetlicy.
Pomóżmy im przetrwać zimę.
Choinkowe radości.

Na ten Nowy Rok. / Zimowy walczyk.
Kultura życia codziennego.
Dla Babuni i Dziadziusia.
Zimowy obrazek. / Hej! Na sanki koleżanki.

LUTY

H.Ch. Andersen – człowiek, który wyczarował najpiękniejsze baśnie.
Karnawał w świetlicy. „Zimo, zimo lubią cię wszystkie dzieci.
Żagań - moje miasto.

Praca kobiet w różnych zawodach. Sławne Polki.
Pierwsze zwiastuny wiosny.
Witaj wiosno. Dbamy o własne zdrowie.
Wiosna w polu i w ogrodzie.

KWIECIEŃ

Zdrowie i higiena. Światowy Dzień Służby Zdrowia.
Ludzie w bieli.
Wielkanoc – świętem wiosny i radości.
Kto o pisankach pamiętał miał kolorowe Święta?
Praca ludzi wzbogaca.

Trzeci Maja.
Święto Flagi.
Książka moim przyjacielem.
Dbamy o własne zdrowie. Chcemy być asertywnymi - profilaktyka.
Kocham Cię Mamusiu z serduszka całego.

CZERWIEC

Święta Międzynarodowe-Dzień Dziecka.
Świat wokół nas.
Dziecko, jako uczeń i kolega. Wakacje tuż, tuż.

Lekcje geografii w świetlicy szkolnej

Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej już od miesiąca aktywnie uczestniczą   w wymianie pocztówkowej między świetlicami z innych szkół i placówek. Od pani dyrektor pozyskali  widokówki  z wizerunkiem szkoły i znaczki Uczniowie  samodzielnie piszą życzenia na kartkach, naklejają znaczki a potem wysyłają do ,,świetliczaków'' z innych szkół. Kartki, które dotrą do  szkoły umieszczane są  na mapie Polski, która wisi w świetlicy szkolnej. Napisały do PSP nr 2 w Żaganiu już 33 szkoły(z 50 zadeklarowanych do tej pory) z różnych części Polski. Otrzymali życzenia z: Żółtańca, NowegoTomyśla, Raciborowic, Łuszczkowa, Pułtuska, Ciechanowa, Mławy, Czeladzi, Torunia, Mielca, Kruszyna, Bobrówka, Pyskowic, Bytomia, Szczecina (SP68), Przemyśla, Trzciannego, Borowia,Żywca,Mysiadła,Koszalina,Warszawy(SzkołaDwujęzyczna),Liszna,Paprotni,Mińsk,Obry, Wrocławia(SP113,SP118), Mysłowic, Radomia, Żarnowa Drugiego, Piekar Śląskich i Służewa. Teraz czekają z niecierpliwością na pozostałe szkoły, które zadeklarowały chęć wymiany pocztówkowej ze świetlicą. Organizatorem akcji jest pani D. Maćkowska i E.Grajek.

Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy osaczeni przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy skontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości - w szczególnie wśród młodszego pokolenia - a poczta stała się miejscem obcym. Zasada działania tej akcji jest niezwykle prosta. Dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie. Na pocztówkach związanych z okolic i miejscem szkół nadawców znaleźć mogą się pozdrowienia lub krótkie wiadomości. Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa jest  nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju mają możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. To też świetna sposobność by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

D. Maćkowska

Hour