PEDAGOG

Czwartek 08:45-13:45

Piątek 7:45 - 11:45

UWAGA DOPALACZE

Rodzice, bądźcie czujni !!!

Dopalacze

Panuje pogląd, iż najczęstsze nałogi młodych ludzi to palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Ignorowane do tej pory było inne groźne zjawisko, coraz bardziej powszechne wśród uczniów, a mianowicie stosowanie różnego rodzaju dopalaczy. Problem polega na tym, iż większość substancji nadużywanych  przez młodzież jest całkowicie legalna i można je dostać niemal w każdej aptece, sklepie,  kiosku, czy sklepie z dopalaczami.

Możliwość uzależnienia od dopalaczy oraz zagrożenia dla zdrowia płynące z ich używania są przez zainteresowanych traktowane w sposób lekki i nieodpowiedzialny. Wykorzystywane niezgodnie z prawidłowym zastosowaniem preparaty traktowane są przez młodzież po prostu jako tańsza alternatywa dla klasycznych narkotyków.

Dopalacze to substytuty, czyli zamienniki narkotyków. To substancje chemiczne i mieszanki ziół (mogą zawierać też ołów, cynk i pestycydy) o działaniu psychostymulującym, działające podobnie jak narkotyki. Skutki uboczne zażywania dopalaczy mogą spowodować utratę zdrowia lub życia.

Dużym  zainteresowaniem cieszą się tabletki, pastylki do rozpuszczania oraz inne specyfiki (np. napoje typu „Red Bull”), mające w składzie duże dawki m.in. kofeiny, magnezu czy ginko biloba. Takim preparatem jest np. specyfik w tabletkach, sprzedawany pod nazwą „Sesja”. Magnez w nim zawarty poprawia pamięć, kofeina niweluje oznaki zmęczenia, natomiast ginko biloba, zwiększając przepływ krwi przez mózg - polepsza pamięć. Popularne są też preparaty z lecytyną, która poprawia krążenie krwi i dotlenia organizm, przez co podnosi sprawność intelektualną i poprawia samopoczucie. Stosowanie ich ściśle według zaleceń, okazjonalnie i nie przekraczając dawek – nie jest groźne. Jednak dla wielu młodych ludzi takie łagodne wspomaganie to za mało.

Mechanizm działania takich preparatów jest prosty, gdy dana osoba łatwo, za pomocą chemii poprawia sobie samopoczucie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie do tego ponownie dążyła. To już prosta droga do uzależnienia, tym bardziej, że odstawienie określonego środka powoduje spadek dobrego samopoczucia, a niekiedy nawet depresję. W następstwie po stosowanie dopalaczy, podobnie jak po zażywaniu narkotyków, przychodzi dołek psychiczny, mogą pojawić się stany lękowe, a nawet tzw. głód narkotyczny, które czasami mogą nawet skutkować próbami samobójczymi.

Na topie dopalaczy popularnych wśród uczniów są grupy leków nootropowych, to np. syrop na kaszel, leki na astmę podawane dożylnie, leki stosowane przy zaburzeniu ADHD czy łagodniejsze, lecz za to pite w hurtowych ilościach napoje energetyzujące czy kawa. Niepokojące jest zjawisko wzrostu niewłaściwego zastosowania leków zawierających efedrynę i pseudoefedrynę, które można kupić w aptece bez recepty. Ich zażywanie w dużych dawkach może spowodować wiele szkód zdrowotnych, a nawet doprowadzić do śmierci. Efedryna, która pobudza układ współczulny oraz uwalnia noradrenalinę, znacznie podwyższa jednocześnie ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca. Jej jednorazowa, dopuszczalna dawka wynosi 75mg. Tymczasem uczniowie zażywają jednorazowo około 150-300 mg tej substancji. Dodatkowym zagrożeniem stosowania efedryny jest możliwość uzależnienia psychicznego. Wraz z przyjmowaniem jej kolejnych dawek wzrasta tolerancja organizmu, a wówczas, by otrzymać poprzedni efekt, trzeba zażywać jej coraz to więcej. Przyjęcie zbyt dużej dawki może doprowadzić do przedawkowania, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, a niekiedy kończy się tragicznie.

Jakie objawy mogą występować po zażyciu dopalaczy:

• Nagła euforia, gwałtowny wzrost energii,
  • Halucynacje i omamy,
  • Nieoczekiwane leki,
  • Utrata świadomości,
  • Słaba koncentracja,
  • Kłopoty z oddychaniem,
  • Duże wahania ciśnienia krwi,
  • Zaburzona równowaga i koordynacja ruchowa,
  • Drżące ręce,
  • Przekrwione i wysuszone śluzówki,
  • Zawroty i silne bóle głowy,
  • Nudności i wymioty,
  • Senność, apatia.

APEL DO RODZICÓW!!!

Bądźcie czujni, zwracajcie uwagę na zachowanie swoich dzieci.

Rozmawiajcie nimi o ich problemach.

Sprawdzajcie gdzie i z  kim przebywa, co pije, połyka lub żuje Wasze dziecko.

Zarówno dopalacze jak i narkotyki wprowadzane do organizmu mogą powodować zmiany we właściwym funkcjonowaniu dziecka w rodzinie i otoczeniu.

LEKCJA Z KLASĄ

W klasie Ib pedagog szkolny realizuje projekt „Lekcja z klasą”. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci nauczą się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje i dobrze komunikować się ze sobą. Cykl lekcji w ramach projektu oparty jest o przygody profesora Szkiełki, który zabierze dzieci w podróż po Archipelagu Emocji. Wciągająca fabuła projektu dostarczy dzieciom wiele radości i zabawy, dzięki czemu nauka stanie się prawdziwą przyjemnością.

Dzień Bezpiecznego Internetu

DBI 2019 odbył się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

W naszej szkole działania zaplanowano na dzień 07 lutego 2019r.Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca nas do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, uświadamia istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.Ideą Dnia Bezpiecznego Internetu jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższe otoczenie dziecka.