DESIGNED BY OLWEBDESIGN

Zombiaczki

Bardzo dziękuję wszystkim dziewczynom z zespołu tanecznego za świetne występy na uroczystościach szkolnych😘💃🌹


p. Milena Żelazek-Horodyska

 

 

 

Pajacyk

Nowy rok szkolny jeszcze się nie rozpoczął a już mamy wspaniałe wieści. Dzięki zaangażowaniu pani pedagog szkoła uzyskała środki na dożywianie dzieci z programu,, Pajacyk,,. Warto nadmienić, iż jesteśmy jedyną szkołą w województwie, która otrzymała wsparcie z tego projektu. Zaangażowanie i dążenie do celu sprawia, że niemożliwe staje się możliwe! Cieszymy się, że pomagamy.

 

PEDAGOG

 

Plan pracy pedagoga szkolnego, gabinet 12

Rok szkolny 2018/2019

 

Poniedziałek 09:45-14:45

Wtorek 08:45-10:50, 11:35-13:35

Środa  07:45-11:45

Czwartek 08:45-13:45

Piątek 7:45 - 11:45

UWAGA DOPALACZE

Rodzice, bądźcie czujni !!!

Dopalacze

 

Panuje pogląd, iż najczęstsze nałogi młodych ludzi to palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Ignorowane do tej pory było inne groźne zjawisko, coraz bardziej powszechne wśród uczniów, a mianowicie stosowanie różnego rodzaju dopalaczy. Problem polega na tym, iż większość substancji nadużywanych  przez młodzież jest całkowicie legalna i można je dostać niemal w każdej aptece, sklepie,  kiosku, czy sklepie z dopalaczami.

Możliwość uzależnienia od dopalaczy oraz zagrożenia dla zdrowia płynące z ich używania są przez zainteresowanych traktowane w sposób lekki i nieodpowiedzialny. Wykorzystywane niezgodnie z prawidłowym zastosowaniem preparaty traktowane są przez młodzież po prostu jako tańsza alternatywa dla klasycznych narkotyków.

Dopalacze to substytuty, czyli zamienniki narkotyków. To substancje chemiczne i mieszanki ziół (mogą zawierać też ołów, cynk i pestycydy) o działaniu psychostymulującym, działające podobnie jak narkotyki. Skutki uboczne zażywania dopalaczy mogą spowodować utratę zdrowia lub życia.

Dużym  zainteresowaniem cieszą się tabletki, pastylki do rozpuszczania oraz inne specyfiki (np. napoje typu „Red Bull”), mające w składzie duże dawki m.in. kofeiny, magnezu czy ginko biloba. Takim preparatem jest np. specyfik w tabletkach, sprzedawany pod nazwą „Sesja”. Magnez w nim zawarty poprawia pamięć, kofeina niweluje oznaki zmęczenia, natomiast ginko biloba, zwiększając przepływ krwi przez mózg - polepsza pamięć. Popularne są też preparaty z lecytyną, która poprawia krążenie krwi i dotlenia organizm, przez co podnosi sprawność intelektualną i poprawia samopoczucie. Stosowanie ich ściśle według zaleceń, okazjonalnie i nie przekraczając dawek – nie jest groźne. Jednak dla wielu młodych ludzi takie łagodne wspomaganie to za mało.

Mechanizm działania takich preparatów jest prosty, gdy dana osoba łatwo, za pomocą chemii poprawia sobie samopoczucie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie do tego ponownie dążyła. To już prosta droga do uzależnienia, tym bardziej, że odstawienie określonego środka powoduje spadek dobrego samopoczucia, a niekiedy nawet depresję. W następstwie po stosowanie dopalaczy, podobnie jak po zażywaniu narkotyków, przychodzi dołek psychiczny, mogą pojawić się stany lękowe, a nawet tzw. głód narkotyczny, które czasami mogą nawet skutkować próbami samobójczymi.

Na topie dopalaczy popularnych wśród uczniów są grupy leków nootropowych, to np. syrop na kaszel, leki na astmę podawane dożylnie, leki stosowane przy zaburzeniu ADHD czy łagodniejsze, lecz za to pite w hurtowych ilościach napoje energetyzujące czy kawa. Niepokojące jest zjawisko wzrostu niewłaściwego zastosowania leków zawierających efedrynę i pseudoefedrynę, które można kupić w aptece bez recepty. Ich zażywanie w dużych dawkach może spowodować wiele szkód zdrowotnych, a nawet doprowadzić do śmierci. Efedryna, która pobudza układ współczulny oraz uwalnia noradrenalinę, znacznie podwyższa jednocześnie ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca. Jej jednorazowa, dopuszczalna dawka wynosi 75mg. Tymczasem uczniowie zażywają jednorazowo około 150-300 mg tej substancji. Dodatkowym zagrożeniem stosowania efedryny jest możliwość uzależnienia psychicznego. Wraz z przyjmowaniem jej kolejnych dawek wzrasta tolerancja organizmu, a wówczas, by otrzymać poprzedni efekt, trzeba zażywać jej coraz to więcej. Przyjęcie zbyt dużej dawki może doprowadzić do przedawkowania, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, a niekiedy kończy się tragicznie.

 
Jakie objawy mogą występować po zażyciu dopalaczy:

 • Nagła euforia, gwałtowny wzrost energii,
 • Halucynacje i omamy,
 • Nieoczekiwane leki,
 • Utrata świadomości,
 • Słaba koncentracja,
 • Kłopoty z oddychaniem,
 • Duże wahania ciśnienia krwi,
 • Zaburzona równowaga i koordynacja ruchowa,
 • Drżące ręce,
 • Przekrwione i wysuszone śluzówki,
 • Zawroty i silne bóle głowy,
 • Nudności i wymioty,
 • Senność, apatia.

 

APEL DO RODZICÓW!!!

Bądźcie czujni, zwracajcie uwagę na zachowanie swoich dzieci.

Rozmawiajcie nimi o ich problemach.

Sprawdzajcie gdzie i z  kim przebywa, co pije, połyka lub żuje Wasze dziecko.

 

Zarówno dopalacze jak i narkotyki wprowadzane do organizmu mogą powodować zmiany we właściwym funkcjonowaniu dziecka w rodzinie i otoczeniu.


Licznik odwiedzin

Miesiąc 345

Ogółem 95036

Do końca roku szkolnego zostało

Time passed:
5
3
3
Days
0
3
Hours
5
8
Minutes
           
         
        
Copyright © All rights reserved - PSP Nr 2 w Żaganiu - ℜ2014
Designed by olwebdesign.com

Serwis www.psp2.zagan.pl wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.

W związku z powołaniem Administratora Bezpieczeństwa Informacji, jawny rejestr zbiorów danych osobowych prowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 11 maja 2015 r. (Dz. U. 2015 poz. 719) został przygotowany i jest dostępny w wersji papierowej na terenie naszej jednostki. Wszelkie osoby zainteresowane zapraszamy do naszej szkoły.