Sprzątanie Świata

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wielu różnych działaniach i programach na rzecz ochrony środowiska. W światowej akcji „Sprzątanie Świata” tradycyjnie bierze udział cała społeczność uczniowska oraz wszyscy nauczyciele pracujący w naszej szkole. Tegoroczne „Sprzątanie Świata 2019” przebiegało pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY”. Głównym celem akcji „Sprzątanie Świata” było posprzątanie najbardziej zanieczyszczonych miejsc na terenie Żagania. Sprzątanie Świata odbyło się 20 września. O akcji dzieci dowiedziały się wcześniej, poinformowani o tym wydarzeniu zostali również ich rodzice. Na lekcjach omówiono szczegóły dotyczące: porządkowania właściwych terenów, odpowiedniego ubioru, bezpiecznego zachowania w czasie sprzątania oraz głównych celów akcji. Każda klasa miała posprzątać wyznaczony wcześniej teren. Dzieci otrzymały rękawice i czarne worki na śmieci dostarczone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych.  Dzieci z klas 0 – III  sprzątały na terenie szkoły, segregowały swoje odpady i składowały wokół stałych pojemników do segregacji. Uczniowie klas IV - VII sprzątali pobocze dróg w okolicach szkoły oraz tereny wokół ogródków działkowych. Wszyscy uczniowie  wywiązali się ze swoich zadań wzorowo. Wśród zbieranych śmieci przeważały opakowania szklane, plastikowe i papierowe, uszkodzone przedmioty codziennego użytku, a także elementy odzieży i obuwia. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne i w Żaganiu będzie coraz mniej porozrzucanych śmieci. Nasi uczniowie zauważyli, że w tym roku śmieci jest mniej niż w latach ubiegłych i wiedzą, jak należy dbać o środowisko. Tego będą uczyć innych, po to, żeby było czysto nie tylko w mieszkaniach, ale  i na zewnątrz.

Małgorzata Moskwa

Hour